Konsekwencje kradzieży oraz jej przyczyny

Załóżmy że w jakimś sklepie/dyskoncie znajdują się towary, ale znajdują się także ulotki przykładowo z kartami-blankietami do zarejestrowania. Wydaje się oczywiste, że towary są do kupienia i płacenia za nie, a ulotki z blankietami są bezpłatne. Jednak jeśli popatrzeć na to świeżym okiem, to żadne z tych produktów nie są opisane na jakiej zasadzie można i czy w ogóle można te towary zabierać, nie ma żadnego regulaminu. Są tylko ukształtowane przez lata typowe zachowania które niektórzy nazywają normą albo tym co jest normalne.

Nie niektórych towarach są przypięte na inne sposoby przypinki, znaczki, tak że jak się wyjdzie przez bramki bez dezaktywacji ich, to bramki piszczą.

Jednak ponieważ nie ma żadnego regulaminu, a tylko jest to co wydaje się logiczne przez uwarunkowania rodzinno-społeczne, to tak naprawdę niczego na pewno nie wiadomo.

Być może sklep bardzo chciałby rozdawać wszystko, a kiedy ktoś wychodzi bez płacenia to sklep i jego zarządzający cieszą się? Być może piszczące bramki oznaczają fanfary dlatego kto był tak odważny i brawurowy i wyszedł bez płacenia.

Jeśli nie ma regulaminu i nic naprawdę na pewno nie wiadomo, to dlaczego miałoby się przyjmować dla siebie niekorzystne założenia-uwarunkowania?

Jeśli nikt nie złapał złodzieja, to tak naprawdę jedynym, kto może osądzić jego poczynanie jest on sam. Dlaczego złodziej zatem miałby traktować sam wyniesienie czegoś ze sklepu inaczej niż wyniesienie ulotki z blankietem, która do wyniesienia jest przeznaczona. A może ulotka z blankietem wcale nie jest przeznaczona do wyniesienie bez opłacania i delikwent powinien według zamysłu tych, którzy tę ulotkę z blankietem tam umieścili – opłacić ją. To że, nie było oznaczenia ile kosztuje/ceny niewiele oznacza, albowiem na niektóre inne towary (które bardziej wyglądają na asortyment do sprzedaży) także nie są oznaczone. W zasadzie towary bardzo często nie są oznaczane metkami z ceną, tylko oznaczane są regały i półki na nich. Czy to oznacza, że półki są wystawione do sprzedaży? Jakiekolwiek by przyjąć założenia, to dobrze by było umieć je obronić przed średnio-przypadkowym obywatelem, tak aby nie budziło to zdziwienia lub zdenerwowania. Inaczej, żyjąc lub wegetując w swoim świecie – swoich zapatrywań, można zamknąć się w bańce-szklance wstydu, tj. nikomu pewnemu nie mówić o swoich dokonaniach pozostawiając się w sferze bezpiecznych niedopowiedzeń….

Czy batonik czekoladowy kradziony smakuje inaczej od niekradzionego?

Związek kradzenia z łysieniem

Cdn…

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *